معرفی بعضی از مراکز داده معتبر کشور ایران


مقدمه

با کامپیوتری شدن اغلب کارها و گسترش استفاده از اینترنت، ضروری است که اطلاعات موجود در کامپیوترها و اینترنت به خوبی نگهداری و حفظ شود. مراکز داده یا دیتا سنتر، به مراکز بزرگی گفته می­شود که متشکل از کامپیوترهای زیادی است که همگی به اینترنت جهانی متصل­اند. تمامی اطلاعات موجود در اینترنت مانند اطلاعات سایت­ها، در این مراکز نگهداری می­شود. کشور ما نیز مانند سایر کشورها مراکز داده مخصوصی دارد. مراکز داده معتبر کشور ممکن است توسط دولت یا بخش­های خصوصی با کاربرد متفاوت راه اندازی شده باشند.

مراکز داده کشور

اغلب مراکز داده کشور عزیزمان در پایتخت قرار دارند، زیرا پایتخت از لحاظ جغرافیایی تقریبا در مرکز قرار داشته و فاصله مناسبی با همه استان­ها دارد. همچنین تجهیزات موجود در پایتخت به مراتب پیشرفته­تر و به­روزتر خواهد بود؛ بنابراین می­تواند به مردم سراسر کشور به نحو احسن خدمت­رسانی کند. عده­ای از مراکز داده وظیفه تامین اینترنت را برعهده داشته و عده­ای دیگر اطلاعات سایت­های داخلی را نگهداری می­کنند. در ادامه به بعضی از مراکز داده کشور می­پردازیم.

https://www.tasvirezendegi.com/%d8%a7%d9%86%d8%aa%d8%ae%d8%a7%d8%a8-%d8%a8%d9%87%d8%aa%d8%b1%db%8c%d9%86-%d9%87%d8%a7%d8%b3%d8%aa-%d8%a7%db%8c%d8%b1%d8%a7%d9%86-%d8%a8%d8%b1%d8%a7%db%8c-%d8%b3%d8%a7%db%8c%d8%aa/

· مرکز داده افرانت

این مرکز در سال 1376 تاسیس شده و در جهت کمک به دسترسی به اینترنت، میزبانی وب، سرور مجازی، سرور اختصاصی و کولوکیشن فعالیت می­کند. ارائه خدمات این مرکز داده بسیار سریع بوده و به دلیل همین ظرفیت بالا با ارگان­های مهمی مانند شرکت توسعه ارتباطات زیرساخت و شبکه فیبر نوری صدا و سیما، مخابرات و سازمان کنترل ترافیک تهران از طریق فناوری فیبرهای نوری در ارتباط هستند.


· مرکز داده تبیان


این مرکز داده یکی از مراکز داده معتبر کشور است. مجموعه این مرکز داده بسیار بزرگ بوده، در سال 1388 تاسیس شده و در فضایی بالغ بر 500 متر مکعب مشغول قعالیت است. این مرکز داده مجهز به فناوری­های پیشرفته و سیستم­های قدرتمند مانند دوربین­های مداربسته، تجهیزات مانیتورینگ و کنترل کیفیت، سیستم­های برق اضطراری، سیستم اطفای حریق، سیستم سرمایش و خنک­کنندگی و سیستم­های کنترل تردد می­باشد. تامین امنیت بالای اطلاعات از طریق فایروال­ها و پهنای باند بالا از ویژگی­های بارز این مرکز داده­ است. اجاره فضا، میزبانی پست الکترونیکی، میزبانی وب، سرور مجازی، سرور اختصاصی و رایانش ابری از جمله خدماتی است که این مرکز داده ارائه می­دهد.


· مرکز داده پارس آنلاین


این مرکز زیر نظر بخش­های خصوصی و با هدف ارائه سرویس های میزبانی وب (هاستینگ)، سرور مجازی، سرور اختصاصی و خدمات اجازه سرور شروع به فعالیت کرده است. دسترسی به اینترنت پرسرعت یکی از دغدغه­های اصلی این مرکز داده بوده و به کمک تجهیزات پیشرفته فیبرنوری و ماهواره­های ارسال اطلاعات کمک شایانی به رفع این دغدغه نموده است. تعبیه سیستم­های کنترل حرارت، رطوبت، آتش­سوزی، سیستم­های دخیره برق و کنترل ورود افراد در این مرکز داده، سطح قابل قبولی از امنیت محیطی را فراهم کرده است.


· مرکز داده آسیاتک


شرکت آسیاتک به عنوان یکی از مراکز داده معتبر کشور، اطلاعات بسیاری از سایت­های مهم کشور را در خود نگهداری می­کند. این مرکز داده با سه فیبر نوری مجزا به اتاق داده های کشور، شرکت کنترل ترافیک و شرکت ارتباطات زیرساخت کشور متصل است و پشتیبانی 24 ساعته از آن صورت می­گیرد. تجهیزات امنیت فیزیکی رک ها و دوربین های مداربسته و تجهیزات خنک کننده و تامین برق در مواقع اضطراری در این مرکز داده وجود دارند. این مرکز با مجهز بودن به فایروال­های سخت­افزاری، سطح بالایی از امنیت را فراهم نموده و خدماتی مانند میزبانی وب اشتراکی، سرور مجازی اختصاصی، سرور اختصاصی و میزبانی سرور را ارائه می­دهد.


[ بازدید : 1628 ] [ امتیاز : 2 ] [ نظر شما :
]
[ دوشنبه 1 آذر 1400 ] [ 15:11 ] [ بلاگر ایرانی ]