پوشش و حجاب و آرایش حضرت فاطمه (س) چگونه بود؟


حجاب و حجاب و آرایش حضرت فاطمه (س) حجاب و حجاب و آرایش حضرت فاطمه (س)

انسان ها همیشه در طول تاریخ تمایل داشته اند که بدن خود را بر روی افراد دیگر بپوشانند، پوشش بدن آنها به ویژه در زنان همیشه وجود داشته است.

از جمله لباس هایی که زنان در زمان پیامبر اسلام می پوشیدند، لباس و کاسه مشکی بود. در قرآن و روایات ائمه اطهار آمده است که حجاب در آن زمان برای زنان لازم و ضروری است.

حضرت فاطمه زهرا (س) در طول تاریخ اسلام اسطوره عفاف و تقوا بوده است. آیات زیادی در خانه پدر حضرت فاطمه نازل شد و مشکل حجاب را حل کرد. در این مقاله سعی کردم به اهمیت حجاب از دیدگاه حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها بپردازم تا بتوانیم حجاب و آرایش حضرت فاطمه (س) را درک کنیم.

پوشش، حجاب و آرایش حضرت فاطمه (س)

چرا حجاب و پوشش؟

به دلیل جثه و زیبایی، همیشه در روایات و قرآن به زنان سفارش شده بود که حجاب و فرجه را رعایت کنند، در آیات قرآن به حجاب و فرجه زنان نیز اشاره شده بود و حجاب همیشه بود. در جامعه مورد بحث قرار می گیرد. حجاب برای زنان برخلاف تصور برخی عامل مصونیت زن از ظاهر نامناسب و جلوگیری از تبدیل شخصیت و ارزش وجودی او به کالای قابل مبادله است و حتی از منظر محدودیت تلقی می شود. اما این محدودیت برای حفظ مصالح بالاتر است که در سایه عزت است و شخصیت زن حفظ می شود بسیار مناسب است.

الگوی حجاب و عفاف حضرت فاطمه (س)

حضرت فاطمه زهرا یکی از بهترین نمونه های حجاب و عفاف در تاریخ اسلام است. او بهترین و درست ترین نقش را برای همه زنان جامعه بر عهده گرفت و حجابی را که برای خود گذاشت الگوی خوبی برای همه زنان جامعه مسلمانان کرد و کشورهای دیگر سعی می کنند از بهترین زن تاریخ عقب نمانند. گاهی آنها را هدایت نکن حضرت فاطمه در حجاب معیار و نماد به شمار می رود.

امروز اگر جامعه کثیف است یا بی حجاب است یا زنان ناخواسته در کوچه و خیابان هستند به خاطر این است که دین را نمی فهمند یا از دین مطلع نشده اند. مصداق «حضرت فاطمه زهرا علیهاالسلام» نامعلوم است، کم ندارد.

همچنین بخوانید : دانستن مراحل پاکسازی حرفه ای پوست

حضرت فاطمه زهرا پیام خود را به جهانیان رساند و ما باید این پیام را به همه برسانیم

حیا و طهارت فاطمه زهرا (س) حنیم

درجه و وسعت عفت آنان به حدی است که حتی در حضور نابینایان نیز حجاب دارند و در حدیث است که پیامبر در خانه فاطمه زهرا با ابن مکتوم که نابینا بود بود، آمده است که آمد. و حضرت فاطمه پنهان شد و در کنار آنها آمد. سپس پیامبر فرمود دخترم نابینا است و تو را نمی بیند. چرا حجاب داشتی، گفت: مرا نمی بیند، من او را می بینم، اگر در پرده نیستم آری، پیامبر فرمود: شهادت می دهم که تو پاره تن من هستی. حضرت فاطمه در عفاف کامل بود و مانند حضرت فاطمه بود و اگر زنی هست زن مسلمان باید از او اطاعت کند.

جنازه حضرت فاطمه (س) چگونه پوشانده شد؟

حضرت فاطمه سلام الله علیها نیز پس از رحلت به فکر حجاب و پوشش خود بود. او اسرار خود را به اسماء گفت که دوست ندارد پس از مرگ بدن زن با لباس پوشانده شود و اندازه بدن در معرض دید عموم باشد. چه فکری در این باره دارید؟ اسماء گفت در حبشه چیزی از خیاطی دیدم و صورت او را به تو نشان خواهم داد. شاخه‌های دیگر را برداشت و خم کرد و به شکل مادر درآورد و اعلام کرد که جنازه را در آنجا گذاشته‌اند و حجم بدن مشخص نیست. حضرت زهرا آنها را دید و پسندیدند و فرمودند آری این خوب است و فرقی بین زن و مرد نیست. وقتی مردم مرا بشوئید و نگذارید کسی به بدنم نزدیک شود و در این تابوت بگذارد، پس از آن که در برخی از روایات آمده است که پیامبر فرمود من را پوشاندم، خدا تو را می پوشاند. از آن زمان، تابوت گونه ظاهر شد.

همچنین بخوانید : بلافیل چیست؟ بررسی فواید، عوارض جانبی و مراقبت های لازم

آرایش و زینت حضرت چگونه بود؟

بر اساس احکام و روایات اسلام زن باید خود را آراسته کند البته این زینت و زینت فقط برای شوهرش باشد. متأسفانه امروز بیشتر زنان نامحرم در کوچه و خیابان آرایش می کنند که اصلا خوشایند نیست و حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها باید الگوی زنان کشورمان باشد. همچنین اسلام می گوید لذت هایی که برای زن و مرد پیش می آید حلال و حلال است. در موقعیت‌های بیرون از خانه، به خانم‌ها توصیه می‌شود که تجمل‌گرایانه رفتار نکنند و هیچ نوع عطری نپوشند. در وسط خیابان راه نروید و از کفش های پر سر و صدا پرهیز کنید. حضرت فاطمه (س) همه این موارد را به کمال رساند و در تمام عمر خود زندگی پاک و زیبایی داشت.

در روایات ما در مورد آن حضرت که فقط برای همسرش خود را آراسته است و حتی در یکی از جنگ ها که حضرت علی به سلامت از جنگ برگشتند، حضرت فاطمه(س) آرایش کردند و به ملاقات علی رفتند و این حلال است در روایات ما آمده است. لذتی که اسلام آن را تایید کرد و بانوی اسلام به طور کامل به او عمل کرد.

طرز فکر حضرت فاطمه در مورد حجاب چگونه بود؟

حضرت فاطمه به حجاب و حیا بسیار علاقه داشت و سعی می کرد علاوه بر همه چیز به دیگران نیز توصیه کند که الگوی یک زن اسلامی باشد. برای او بهترین چیز برای زنان این است که مردان را نبینند و مردان نیز آنها را نبینند. علاوه بر این در شب عروسی آنها به خانه همسرش رفت و از پدرش پرسید که من و علی در این خانه چه وظایف و مسئولیت هایی داریم؟ پیغمبر کار داخل خانه را به فاطمه و کار بیرون را به علی سپرد که پس از تقسیم کار فرمود که هیچ کس جز خدا از خوشبختی من خبر ندارد رسول خدا (ص) مرا در حضور بیرون از خانه عزل کرد. .

همچنین بخوانید: فواید و عوارض درمارولر برای اسکارهای صورت

او همیشه در مقابل مردم حجاب خود را پنهان می کند و در مقابل نامحرم سعی می کند حجاب خود را کاملاً پنهان کند و همیشه سعی می کند از نامحرم دوری کند. روزی پیامبر به عمران بن حسین فرمود: برای دیدن فاطمه با من نمی آیی! عمران گفت چرا رسول خدا می خواهم او را ملاقات کنم و با هم نزد فاطمه رفتیم. در زدیم و پیامبر از فاطمه - سلام الله علیها - اجازه خواست و فاطمه - سلام الله علیها - به او اجازه ورود داد. رسول خدا - صلی الله علیه و آله - فرمود که یک نفر با من است، آیا با او وارد شوم؟ فاطمه - نگران نباش - گفت جز لباس پشمینه چیزی برای پوشاندن ندارم. رسول خدا - صلی الله علیه و آله - دستور داد بدنت را بپوشان تا وارد شویم، فاطمه - رضی الله عنه - گفت من چیزی دارم که سرم را بپوشانم. یک پارچه قدیمی تا سرش را با این پارچه بپوشاند، فاطمه - رحمت الله علیه، خودش را پوشاند و وارد شدند.

پوشش و حجاب و آرایش حضرت فاطمه (س) چگونه بود؟[ بازدید : 2004 ] [ امتیاز : 2 ] [ نظر شما :
]
[ جمعه 13 آبان 1401 ] [ 11:14 ] [ بلاگر ایرانی ]