چاپگر لیزری چگونه کار می کند؟پرینتر لیزری چیست و چگونه کار می کند؟ مزایای چاپگر لیزری نسبت به چاپگر جوهر افشان؟ با سری دیگری از مقالات فنی در خدمت شما هستیم. من به شما پیشنهاد می کنم ابتدا به دقت به تصویر زیر نگاه کنید تا بفهمید چاپگر لیزری چگونه کار می کند. سپس این مقاله را با دقت بخوانید تا به طور کامل کار پرینترهای لیزری را به زبان ساده درک کنید. امروزه تقریباً در هر دفتری می توانیم پرینتر لیزری را ببینیم. نمی دانم، آیا تا به حال به نحوه کار پرینترهای لیزری فکر کرده اید؟ و در طی این فرآیند ورق چاپ از چاپگر شما خارج می شود. یا از آن دسته افرادی هستید که بدون پرسیدن هیچ سوالی فقط یک برگه پرینت شده از چاپگر می گیرید و به کار خود می پردازید؟

فرآیند ساخت ورق چاپی و عملکرد پرینترهای لیزری:

بارزترین ویژگی برای درک نحوه عملکرد پرینتر لیزری استفاده از پودر یا تونر به جای جوهر است. بنابراین اگر در هر جایی دستگاه چاپی دیدید که با پودر کار می کند، باید بدانید که از مکانیزم لیزری استفاده می کند. حتما متوجه شده اید که صفحات چاپ شده وقتی از چاپگر خارج می شوند داغ هستند. داغ و تازه مثل نانی که از تنور نانوایی بیرون می آید. ممکن است خنده دار به نظر برسد، اما درست است که پرینترهای لیزری در واقع یک قلب درون خود دارند.

به این کوره مذاب می گویند که در ادامه برای شما توضیح خواهم داد. بیایید به لیزر برگردیم: در داخل چاپگر، پرتوهای نور و جریان های الکترونیکی مانند رقص نور با هم ترکیب می شوند. این پرتوها و جریان های الکتریکی میلیون ها بایت اطلاعات ارزشمند را به تصاویر تبدیل می کنند. هر تصویری، از نمودار گرفته تا تصویر گربه.

فرآیند چاپ در داخل چاپگر:

البته باید از دانشمندانی تشکر کرد که الکتریسیته ساکن را کشف کردند و توانستند از آن استفاده کنند. هنوز راه زیادی تا دانستن نحوه عملکرد چاپگر لیزری وجود دارد، پس مراقب باشید. هنگامی که کاربر دکمه چاپ را روی رایانه خود فشار می دهد، چاپگر لیزری شروع به کار می کند. در این مرحله چندین میلیون بایت اطلاعات به یک تراشه کوچک در چاپگر ارسال می شود. این تراشه اطلاعات را به یک تصویر 2 بعدی آماده برای چاپ تبدیل می کند. سپس دو بخش وجود دارد که به طور همزمان اجرا می شوند تا فرآیند تبدیل تصویر دیجیتال به نسخه بصری آغاز شود.

اولی یک غلتک آلومینیومی توخالی با لایه نازکی از تفلون روی سطح است. رول ها سبز فیروزه ای یا آبی و گاهی قهوه ای هستند. به آن درام می گویند و با سیمی به نام سیم تاج بار مثبت دارد. این استوانه حساس به نور (گیرنده نور) رابط اصلی بین تونر (پودر) و کاغذ است که با سرعت و زمان متناسب با حرکت کاغذ شروع به چرخش می کند.

مراحل بعدی کارکرد پرینترهای لیزری:

در همان زمان، لیزر شروع به تابیدن روی آینه می کند. این آینه یک میلیون بار در ثانیه نور را به درام منعکس می کند. پس از انعکاس پرتو لیزر از سطح درام و تابش بر روی آینه مقابل، دقیقاً در جایی که با هم برخورد می کنند، پرتوهای لیزر بار مثبت خود را از دست می دهند و بار منفی پیدا می کنند (جالب است بدانید که اینها همان حروف و کلمات هستند).

حالا تونر با بار مثبت (پودر) به سمت این ذرات باردار منفی جذب می شود. در نتیجه حروف مورد نظر برای اولین بار روی سطح درام ظاهر می شود. حالا نوبت به انتقال حروف تشکیل شده از درام به کاغذ می رسد. کاغذ سفید با استفاده از کشنده کاغذ از سینی کاغذ یا ظرف کاغذ به داخل چاپگر کشیده می شود. سپس توسط یک غلتک در داخل چاپگر بار منفی داده می شود.

این تفاوت بار مثبت و منفی باعث ایجاد جاذبه بسیار قوی می شود و باعث می شود تونر در درام به سرعت به کاغذ منتقل شود. اکنون کاغذ با روش نوشتن از طریق غلتک های انتقال داخل دستگاه حرکت می کند. تاکنون بخش مهمی از نحوه کار پرینترهای لیزری را آموخته اید. در صورت تمایل می توانید نحوه عملکرد پرینترهای لیزری را تا این مرحله مرور کنید تا با آمادگی ذهنی بیشتری به مرحله آخر بروید.

و معجزه الکترواستاتیک؛

دوستان باید بدانید که پرینترهای لیزری و تونر آوافرهنگ مانند جوهر خشک کار نمی کنند. در حال حاضر، خشک کردن کاغذ به دلیل جذب الکترواستاتیکی انجام می شود. قبل از انجام آخرین مرحله، اگر چاپگر را خاموش کنید و کاغذ را از زیر کارتریج بردارید، می بینید که نوشته شما کرم نامیده می شود. به عبارت دیگر، اگر رکوردها را حذف کنید، حذف خواهند شد.

حال آخرین مرحله کارکرد پرینتر لیزری چیست؟

آخرین قسمت فرآیند دستگاه لیزر بخشی به نام فیوزر است که از غلتک چاپ و هیتر تشکیل شده است. همانطور که از نام آن پیداست، عملکرد آن گرم کردن (شبیه به فر نویسنده)، تا 200 درجه سانتیگراد است.

در این مرحله تونرها که در واقع پلاستیکی هستند ذوب شده و به کاغذ می چسبند. سپس کار تمام می شود و کاغذ شما از دستگاه خارج می شود. به همین دلیل هوا گرم است. وقتی کاغذ بیرون می آید، درام ریست می شود و بار مثبت پیدا می کند. تونر اضافی توسط قطعه ای به نام تیغه تونر از سطح درام جدا می شود. و اکنون چاپگر آماده است تا این فرآیند را برای چاپ بعدی تکرار کند. این تمام فرآیندی بود که کاغذ برای چاپ متن مورد نظر طی می کند. البته این فرآیند چاپ به زبان ساده بیان شد.

مزایای پرینترهای لیزری نسبت به پرینترهای جوهرافشان:

یکی از مزیت های پرینترهای لیزری امکان چاپ برگه های بیشتر در یک ماه است.

چاپگرهای لیزری نسبت به چاپگرهای جوهرافشان کیفیت چاپ متن دقیق تری دارند. بنابراین پرینترهای لیزری تک رنگ هم از نظر کیفیت و هم از نظر قیمت می توانند بهترین انتخاب برای کارهای اداری باشند.

یکی دیگر از مزایای چاپگر لیزری ظرفیت شبکه بهتر آن نسبت به چاپگر جوهر افشان است.

پرینترهای لیزری از پرینترهای جوهری قابل اعتمادتر و بادوام تر هستند.

سرعت چاپ پرینترهای لیزری چندین برابر پرینترهای جوهرافشان است.

به نظر می رسد پرینترهای جوهرافشان قیمت کمتری نسبت به پرینترهای لیزری دارند. اما از آنجایی که کارتریج ها در پرینترهای جوهرافشان قیمت بیشتری دارند، هزینه هر برگ چاپ شده در چاپگرهای لیزری مقرون به صرفه تر خواهد بود.


[ بازدید : 5384 ] [ امتیاز : 3 ] [ نظر شما :
]
[ پنجشنبه 23 آذر 1402 ] [ 21:09 ] [ بلاگر ایرانی ]
نام :
ایمیل :
آدرس وب سایت :
متن :
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) =D> :S
کد امنیتی : ریست تصویر