محصولات وارداتی به سرعت جای خود را به تولیدات باکیفیت شرکتهای داخلی می دهد


حال از نگاه کارشناسان، این صنعت، صنعت کلیدی است که در دوران تحریم، رکود و شرایط نامساعد اقتصادی میتواند صادرات خوبی داشته باشد. این دوره را میتوان دورهای منحصر به فرد و کلیدی دانست. در «دوره جامع تهویه مطبوع، محاسبات سرانگشتی و انتخاب سیستمها (HVAC)» کاربردیترین اطلاعات مرتبط با محاسبات کلیدی تهویه مطبوع، ملاحظات انتخاب و طراحی تجهیزات و سیستمهای تهویه مطبوع به دانشپژوه ارائه میشود و اساسا هیچ بحثی پیرامون مباحث محاسباتی صرف، مباحث دانشگاهی صرفا تئوریک به میان نمیآید. در خارج از ایران از کلمه ی HVAC یا CHVAC به معنی سرمایش، گرمایش، تهویه و تهویه مطبوع نیز استفاده می کنند. «دوره جامع تهویه مطبوع، محاسبات سرانگشتی و انتخاب سیستمها (HVAC)» اساسا دو مبحث مهم و کاربردی را تحت پوشش قرار میدهد که کمتر در مباحث دانشگاهی مجالی برای طرح آن پیدا میشود. مبحث اول محاسبات پایه و کاربردی تهویه مطبوع است که در عرصههای مختلف تاسیسات و تهویه مطبوع کاربرد گسترده و انکارناپذیری دارد که این مبحث معمولا در درسهای دانشگاهی به حدی تئوریک و غیرکاربردی بیان میشود که دانشجویان در پایان ترم هیچ دید اجرایی و واقعگرایانهای نسبت به آنچه که در بازار کار با آن روبهرو هستند ندارند.

همچنین لازم به ذکر رویه این سیستم تهویه نیز بدین شکل میباشد که سیال ناقل حرارت و برودت را به داخل کویل دستگاه هواساز پمپ میکند و هوایی که توسط فن با سرعت از روی این کویل عبور میکند سرد یا گرم شده و بهوسیله کانالهای هوای سقفی به داخل فضاهای تهویه شونده توزیع میشود.لازم به ذکر است که هوای عبوری از روی کویل همواره تصفیه فیزیکی شده و رطوبت زنی یا رطوبتگیری میشود و سپس به داخل فضاها ارسال میشود. مصرف انرژی : یکی از مهمترین عوامل انتخاب سیستم مناسب مصرف انرژی دستگاه میباشد.عمدتا مصرف انرژی سیستم های مرکزی از مجموع مصرف انرژی سیستم های مستقل کمتر میباشد به شرطی که سیستم ها اصولی و درست طراحی شده باشند.مصرف انرژی سیستم مورد استفاده و ضرایب عملکرد دستگاههای مورد نظر همچون COP و بازده دستگاهها وهمچنین ضرایبی همچون ESEER برای بررسی بهترین سیستم قابل استفاده ضروریست. 2. محل نصب انواع بخاری کارگاهی در تمامی مدل ها به دلیل نوع سیستم گرمایش موضعی باید در مرکز فضای تحت پوشش و یا محل هایی که تراکم کارگر زیاد میباشد نصب گردد، رعایت فاصله محاز از وسایل آتش زا الزامیست. این کمتوجهیها در کشور باعث شده که در سالهای اخیر محصولات وارداتی بهسرعت جای خود را به تولیدات باکیفیت شرکتهای داخلی دهد و صنعت تهویه مطبوع کشور که به لحاظ دانشی جزو پیشروترین صنایع کشور بوده در وضعیت سختی گرفتار شود.

این در حالی است که از لحاظ ساختاری تمامی بناهایی که در کشور ایجاد میشود و صنایع مهمی از جمله نفت و گاز و پتروشیمی ارتباط تنگاتنگی با این صنعت دارند. مبرد هیدرو فلوئورو کربن که با لایه ازن سازگار بود محبوب شد ولی امروزه نام این مبرد نیز با تغییرات آب و هوایی گره خورده است. استاندارد مرجع تهویه مطبوع در کشور آمریکا استاندارد اشری ASHRAE است و به عنوان منبع طراحی در کنار مباحث چهاردهم و شانزدهم نظام مهندسی مورد استفاده قرار می گیرد اما نرم افزار محبوب محاسبه ی بارهای حرارتی و برودتی در بین مهندسین ایران ، نرم افزار آنالیز ساعتی کریر Carrier HAP است. بهرغم سابقه این صنعت، متاسفانه در طول سالیان گذشته همواره این صنعت مهم کشور مورد توجه قرار نگرفته است و این کمتوجهی باعث شده که صنعت تهویه مطبوع نتواند به جایگاه شایستهای که باید، دست یابد. بر خلاف هزینه بالای خرید، این نوع سیستم ها در مقایسه با سایر سیستم های مستقل، مصرف انرژی پایین تری دارند و به دلیل تجمع کندانسورهای هر واحد تعداد کندانسورها کاهش می یابد البته فضای قابل توجه ای از تراس صرف کندانسور خواهد شد. در اواپراتور مبرد به دلیل فشار کم در دمای پایین شروع به جوشیدن می کند و حرارت و انرژی را از محیط گرفته و دمای محیط را پایین می آورد.

این امر را محقق میگرداند.هرچند که امروزه سیستم های مرکزی نیز میتوانند تفکیک انرژی را انجام دهند بعنوان مثال سیستم VRF قابلیت تفکیک مصارف برق را داشته و همچنین سیستم چیلر مرکزی نیز با استفاده از کنتورهای انرژی این نیاز را پاسخگو میباشند. در بسیاری از سیستم ها می توان از رطوبت زن ها ( humi difier ) نیز استفاده کرد به ویژه در فصل گرمایش و زمانی که با توجه به شرایط سایکرو متر لازم باشد رطوبت هوا افزایش می یابد. عمدتاً به لحاظ نوع مالکیت شرکتهای این صنعت، معمولاً تامین مالی شرکتها از طریق روشهای سنتیتر خصوصاً منابع بانکی انجام میشود. میتوان گفت که کشور ما از نظر تکنولوژی در این صنعت حتی از ترکیه هم چیزی کم ندارد و در سطح بینالمللی حرفی برای گفتن دارد. در واقع از نظر تکنولوژی و دانش در صنعت تهویه و فن، ایران را تقریباً میتوان سرآمد منطقه و خاورمیانه دانست.

منبع:

تامین تجهیز (https://tamin24tajhiz.com)موضوعات: مطالب همگانی,
[ بازدید : 3268 ] [ امتیاز : 3 ] [ نظر شما :
]
[ جمعه 10 ارديبهشت 1400 ] [ 10:18 ] [ بلاگر ایرانی ]

مادورو واکسن روسی تزریق کرد


سال گذشته میلادی، روسیه نخستین بخش از واکسن اسپوتنیک وی را به ونزوئلا ارسال کرد و ونزوئلا، نخستین کشور در نیمکره غربی است که در فاز سه آزمایش‌های بالینی این واکسن شرکت می‌کند.

اخیرا نیز نیکولاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا گفته بود که کشورش از واکسن مذکور استفاده می‌کند و یکی از واکسن‌های چینی کرونا را نیز برای تزریق به افراد آسیب پذیر در کشور مانند پزشکان، آموزگاران، سالخوردگان و آنهایی که بیماری‌های مزمن دارند، تزریق می‌کند.

اسپوتنیک وی ۱۱ اوت ۲۰۲۰ ثبت شد و نخستین واکسن جهانی ثبت شده برای کروناست.

اوایل فوریه سال جاری میلادی، مجله پزشکی لنست تحقیقی را درباره کارآمدی ۹۱.۶ درصدی این واکسن منتشر و تایید کرد.موضوعات: مطالب همگانی,
[ بازدید : 149 ] [ امتیاز : 3 ] [ نظر شما :
]
[ يکشنبه 17 اسفند 1399 ] [ 16:27 ] [ بلاگر ایرانی ]

مصرف گاز از مرز ۴۸۰ میلیون متر مکعب گذشت


با اشاره به کاهش دمای هوا و افزایش مصرف گاز در کشور گفت:در حال حاضر مصرف گاز در بخش خانگی، تجاری و صنعتی به رقم بالای ۴٨٠ میلیون متر مکعب رسیده که نسبت به سال گذشته افزایش نشان می دهد.

او ادامه داد:اواخر آبان امسال هم مقدار گاز تزریق شده به شبکه خطوط سراسر ٧۶١ میلیون متر مکعب بود که این عدد هم نسبت به مدت مشابه سال ٩٨ افزایش ۵.٣ درصدی را نشان می‌دهد.

جولایی افزود:از ابتدای سال تا امروز مصرف گاز صنایع عمده عدد بیش از ۱۲۰ میلیون متر مکعب و نیروگاه‌ها ١٠۵ میلیون متر مکعب را نشان می‌دهد.

مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز کشور از افزایش مصرف گاز در استان‌های شمالی کشور خبر داد و گفت:استان‌های شمالی کشور همانند استان های گلستان،گیلان، مازندران، خراسان شمالی و آذربایجان غربی از نظر مصرف گاز رکورد دار هستند.موضوعات: مطالب همگانی,
[ بازدید : 179 ] [ امتیاز : 3 ] [ نظر شما :
]
[ سه شنبه 17 تير 1399 ] [ 9:44 ] [ بلاگر ایرانی ]